Naše tipy: Ako správne používať gurtne v aute?
Popruhy na upevnenie nákladu alebo inak nazývané „gurtne“ by mali byť povinnou výbavou v každom aute. V dnešnom článku si spoločne preberieme niekoľko základných pravidiel, ktoré treba dodržiavať pri viazaní materiálu alebo batožiny v kufri, v dodávke alebo na prívesnom vozíku.
Používajte originálne račne
Gurtne by mali vždy tvoriť pár s kvalitnými račňami. Nikdy nedoťahujte gurtne ručne cez rôzne pochybné uzly. Račňa vám pomôže gurtňu správne vyšponovať, aby bola skutočne stabilná, a zároveň ju pevne zafixuje. Ručne ich nikdy nenašponujete dostatočne a bude hroziť, že sa náklad rozsype.
Gurtne vyberajte podľa nosnosti
Aj gurtne majú rôzne hrúbky, pevnosť a maximálne limity zaťaženia. Vezmite v úvahu, že gurtňa so šírkou 2 cm, ktorá je navyše elastická, pravdepodobne nebude stačiť na pevné zviazanie 300-kilovej motorky. Vo všeobecnosti platí, že s najpevnejšími gurtňami môžete zaistiť aj menší materiál. Naopak však nie.
Úchyty v aute majú tiež svoje limity
Gurtne treba o niečo prichytiť. V osobných autách, dodávkach, ale aj na prívesných vozíkoch sú na to priamo určené oká, ktoré sú zvarené alebo inak prirobené ku kostre vozidla. Neodporúčame gurtne uviazať okolo opierky hlavy alebo akejkoľvek inej súčiastky vozidla, ktorá by sa mohla odtrhnúť.
Čím viac bodov, tým lepšie
Na druhej strane platí, že čím viac bodov a gurtní drží náklad, tým je to bezpečnejšie. 2-3 hlavné gurtne môžu držať náklad (napríklad motorku) pevne na svojom mieste, ďalšie 3 užšie a slabšie popruhy môže zabezpečiť len to, aby sa počas jazdy príliš nehýbala. Tieto už môžu byť prichytené pokojne aj o iné časti auta, pretože neplnia primárnu úlohu.
Nadbytočný popruh zaistite
Ak máte gurtňu príliš dlhú, nadbytočný kus zrolujte a zviažte aspoň gumičkou. Ak by sa vám gurtňa pri prudkom brzdení celá rozplietla napríklad pod nohy k pedálom alebo vás tvrdý a ťažký kotúč trafil do hlavy, nebolo by to príjemné ani bezpečné.