Ako správne čistiť matrac a posteľnú bielizeň?

Kvalitný matrac je dlhodobá a často aj veľmi vysoká investícia. V našej firme vyrábame na patrace popruhy, pruženky, ale aj samotnú látku či poťahy. Radi by sme sa s vami podelili o pár tipov, ktoré vám pomôžu pri starostlivosti o matrac, o poťah, ale aj o posteľnú bielizeň. Prať len na maximálnu odporučenú teplotu Ak […]

Ako správne čistiť matrac a posteľnú bielizeň?

Kvalitný matrac je dlhodobá a často aj veľmi vysoká investícia. V našej firme vyrábame na patrace popruhy, pruženky, ale aj samotnú látku či poťahy. Radi by sme sa s vami podelili o pár tipov, ktoré vám pomôžu pri starostlivosti o matrac, o poťah, ale aj o posteľnú bielizeň.

Prať len na maximálnu odporučenú teplotu

Ak budete prať poťah matracu alebo posteľnú bielizeň na vyššiu než maximálne odporučenú teplotu, výrobca neručí za farebnú stálosť vzorov, ale napríklad ani za pružnosť lemov matracov alebo pevnosť celej látky, ktorá sa môže klasicky zraziť. Ak chcete, aby vám poťah a bielizeň slúžili dlho (a to z akéhokoľvek materiálu), vždy perte maximálne na najvyššej odporučenej teplote.

Sóda bikarbóna, soľ

Na čistenie fľakov na matraci nemusíte kupovať drahé prostriedky, Postačí vám len zmes vody a sódy bikarbóny, prípadne vody a soli. S takouto pastou môžete postihnuté miesto ľahko vytepovať len s pomocou klasicke hubky na riad (s mäkkou stranou, nie tou drsnou). Verte, že ani odolné fľaky dlho nevydržia.

Sušenie a vetranie

Ak sa náhodou na matrac dostane nejaká tá mokrá nehoda, poťah vyperiete relatívne ľahko. Oveľa dôležitejšie je však vysušiť samotný matrac. Okrem pritláčania vreckoviek, ktoré dobre sajú vlhkosť, určite nezabudnite použiť aj fén, ventilátor, alebo slnečné žiarenie, aby vám matrac nesplesnivel. 

Ako často meniť obliečky?

Či už máte hodvábne, bavlnené, polyesterové alebo akékoľvek iné posteľné obliečky a plachtu, mali by ste ich meniť v intervale raz týždenne, maximálne však raz za 2 týždne. Nemusíte sa báť častého prania, no sušička dokáźe dať bielizni poriadne zabrať. Odporúčame sušiť radšej prirodzenou cestou, ktorá síce trvá dlhšie, no nezaťažuje toľko vlákna.

Spôsoby ochrany matracov

Na matrace sa predávajú poťahy, nepremokavé plachty, chrániče matracov, ale aj vrchné matrace. Všetky tieto produkty stoja menej ako 100 eur, a dokážu ochrániť aj oveľa drahšie matrace, ktoré vám za to budú slúžiť násobne dlhšie a nemusíte sa báť o ich nenávratné poškodenie.

Mohli by vás zaujímať aj tieto články

drager