Ako presne funguje sublimačná tlač?

Sublimačná tlač je jednou z najmodernejších a najviac odporúčaných metód farbenia textilu. Nemusíme sa tomu čudovať, textil, ktorý má na sebe nanesenú farbu pomocou sublimácie, má naozaj živé farby a zostane krásny aj po veľkom množstve farebných cyklov. Ako presne vlastne funguje sublimačná tlač? Potlač na biele látky Pri sublimácii sa v 99 percentách prípadov […]

Ako presne funguje sublimačná tlač?

Sublimačná tlač je jednou z najmodernejších a najviac odporúčaných metód farbenia textilu. Nemusíme sa tomu čudovať, textil, ktorý má na sebe nanesenú farbu pomocou sublimácie, má naozaj živé farby a zostane krásny aj po veľkom množstve farebných cyklov. Ako presne vlastne funguje sublimačná tlač?

Potlač na biele látky

Pri sublimácii sa v 99 percentách prípadov potláča celý vybraný vzor na čistú bielu látku. Často platí, že látka by mala obsahovať 100 % polyester, no tlač funguje aj na textil s iným zložením. Sublimácia sa označuje aj ako transferová tlač – prečo je to tak sa dozviete práve v tomto článku.

Tlač na papier

Vybraný farebný vzor sa vytlačí najprv na veľkoformátový papier. Profesionálne sublimačné farby sa vytlačia na tento takzvaný transferový papier. V súčasnosti existujú tlačiarne, ktoré dokážu vytlačiť vzor aj na papier so šírkou niekoľko metrov. Rovnako široké sú aj lisy, ktoré sa používajú na prenos farby na papier.

Potlač z papiera na látku pri vysokej teplote

Keď je pripravený transferový papier a čistá látka, môže sa pristúpiť k finálnej potlači. Tá prebieha vo veľkom lise, v ktorom sa pri vysokej teplote prenáša farba z transferového papiera priamo na látku. Vplyvom vysokého tepla sa vlákna látky otvárajú a vpijú farbu do svojej vnútornej štruktúry.

Vtláčanie priamo do vlákna

Farba tak nie je potlačená len na povrchu vlákna, ale priamo v ňom. Farba tak ľahko nezmizne počas prania, pri vystavení materiálu UV žiareniu, ale ani pri odere. Sublimačná potlač je rýchly a nenáročný proces. Pri dodaní vzoru a jeho grafickom spracovaní je finálny produkt pripravený za niekoľko desiatok minút.

Objednajte si potlač z našej ponuky

Máte záujem o potlač látky sublimáciou? Vyberte si z našej širokej ponuky vzorov alebo nám pošlite váš vlastný vzor. Radi vám pripravíme individuálnu cenovú ponuku. Neváhajte kontaktovať naše obchodné oddelenie, kde sa dozviete všetky dôleźité informácie ohľadom priebehu sublimačnej potlače.

Mohli by vás zaujímať aj tieto články

drager