Naučte sa týchto 5 uzlov, ktoré vám pomôžu v každodennom živote

Uzly sú niečo, čo ovládajú skauti, námorníci, vojaci, ale aj outdoor nadšenci. V skutočnosti však dokážu pomôcť aj v každodennom živote bežných ľudí. Čokoľvek potrebujete pevne zviazať, nestačí len zachlpiť alebo zaviazať ako topánky na mašličky. Naučte sa 5 skvelých užitočných uzlov, ktoré sme pre vás vybrali. Lodný uzol Lodný uzol je mimoriadne rýchly, extrémne […]

Naučte sa týchto 5 uzlov, ktoré vám pomôžu v každodennom živote

Uzly sú niečo, čo ovládajú skauti, námorníci, vojaci, ale aj outdoor nadšenci. V skutočnosti však dokážu pomôcť aj v každodennom živote bežných ľudí. Čokoľvek potrebujete pevne zviazať, nestačí len zachlpiť alebo zaviazať ako topánky na mašličky. Naučte sa 5 skvelých užitočných uzlov, ktoré sme pre vás vybrali.

Lodný uzol

Lodný uzol je mimoriadne rýchly, extrémne jednoduchý a pomerne pevný. Používa sa na mólach, kde ním námorníci uväzujú lode. Dôverujú mi námorníci, jachtári a iní milovníci plavidiel po celom svete. Spoľahlivo udrží rôzne veci na svojom mieste vo vašej domácnosti, na stanovačke, ale aj na záhrade.

Rýchlo-rozväzovací uzol

Bezpečnostný uzol je skvelou pomôckou pri manipulovaní so zvieratami. Ak zviera zatiahne za svoj koniec, uzol sa ani nepohne. ak zatiahnete vy za ten druhý, je v sekunde rozviazaný. Jeho obdoba sa používa aj pri šponovaní lana na upevnenie celty alebo hamaky medzi dva stromy. Drží mimoriadne pevne, ale ráno stačí len jeden pohyb a máte okamžite rozviazané.

Kravský uzol

Pravdepodobne ste sa dovtípili správne, kravský uzol sa pôvodne používal na uväzovanie kráv. Niekde sa mu hovorí aj sibírsky uzol. Ide o relatívne jednoduchý uzol vhodný na pevne obviazanie akéhokoľvek predmetu. Občas sa mu hovorí aj kúzelnícky uzol.

Ambulantný uzol

Ambulantný uzol alebo ambulantná spojka je skvelým riešením, ako spojiť dva napríklad roztrhnuté povrazy, Samozrejme, môžete ich poistiť ďalšími povrazmi, no ako základ je ambulantná spojka mimoriadne pevná a pritom extrémne jednoduchá. Ambulantná sa volá preto, lebo sa ňou uväzovala aj trojcípa šatka pod zlomenou rukou. Uzol je plochý a netlačil pacienta na rameni.

Katovský uzol

Katovský uzol neslúži len pre obesencov. Ide o mimoradne pevný uzol na konci ktorého je oko, ktoré sa vám nerozviaže nikdy a v žiadnej situácii. Ak viete, že bude uzol namáhaný, použite katovský uzol a môžete s ním bezpečne ťahať aj auto (samozrejme, len na vlastnú zodpovednosť).

Mohli by vás zaujímať aj tieto články

drager