Aké zloženie má Paracordové lano?

Stala sa pre vás paracordová šnúra neodmysliteľným pomocníkom pri každodenných činnostiach, ako náhrada rôznych iných viazacích materiálov, užitočnou pomôckou pri pobyte v prírode alebo pri záhradných prácach? Prečítajte si, z čoho je paracord zložený a pravdepodobne objavíte ešte viac možností, ako v prípade potreby môžete použiť. Paracord 550 Paracordové lano patrí medzi moderné tkané laná […]

Aké zloženie má Paracordové lano?

Stala sa pre vás paracordová šnúra neodmysliteľným pomocníkom pri každodenných činnostiach, ako náhrada rôznych iných viazacích materiálov, užitočnou pomôckou pri pobyte v prírode alebo pri záhradných prácach? Prečítajte si, z čoho je paracord zložený a pravdepodobne objavíte ešte viac možností, ako v prípade potreby môžete použiť.

Paracord 550

Paracordové lano patrí medzi moderné tkané laná a vyrába sa z rôznych typov materiálov – najčastejšie však môžete na trhu nájsť paracordové laná vyrobené z nylonových vlákien, ktoré sú mimoriadne pevné a len mierne pružné. Avšak, neznesú sa veľmi dobre s ohňom a ľahko sa prepália.

7 vnútorných vlákien

Paracordové lano je na pohľad hrubé asi pol centimetra, no v skutočnosti ho tvoria spomínané nylónové vlákna, ktoré sú spletené do akéhosi vrkoča. Štandardne je týchto vlákien 7, spravidla sú biele a ukrývajú sa vo vnútri samotného produktu. Laná sa dajú ľahko rozpliesť a využiť individuálne, čím z jedného napríklad 20 metrového lana získate sedem 20 metrových tenších špagátov.

Vonkajší oplet

Týchto 7 šnúr je ukrytých pod vonkajšou vrstvou, ktorú nazývame oplet. Ten môže byť jednofarebný od čiernej až po neónovú oranžovú., no existujú aj oplety pripomínajúce rôzne maskovacie vzory.Po rozstrihnutí po dĺžke je náročné oplet využiť, no ak by ste vnútorné vlálkna len vytiahli, samotný oplet v ám poslúži ako ôsme lanko.

Mimoriadna pevnosť (250 kg)

Nerozpletený paracord má pevnosť, ktorá unesie viac ako 250 kg váhy. Jednotlivé vlákna by tak mali bez problémov zvládnuť 35 až 40 kilogramov, čo je na vlákon s hrúbkou približne jeden milimeter naozaj skvelý výkon. 

Možnosti využitia

Rozpletené vlákna sa dajú použiť ako viazací materiál – či už pri stavbe stanu alebo v záhrade. Dajú sa prevliecť cez očko ihly, takže môžu poslúžiť ako improvizovaná a veľmi pevná šnúrka na zašitie batohu, oblečenia či inej textílie. Nadšenci pre survival ich s obľubou využívajú aj miesto rybárskeho silónu pre lov rýb. Ak máte pri sebe nejaký kúsok paracordu, nezabudnite, že vo svojom vnútri skrýva oveľa viac.

Mohli by vás zaujímať aj tieto články

drager