Čo dokáže najviac poškodiť potlač a farbu na textile?

Textil, či už je to oblečenie, posteľná bielizeň, bytový textil alebo poťahy našich sedačiek, je aj v prípade tej najvyššej kvality a odolnej technológii farbenia náchylný na poškodenie v prípade, že s ním nesprávne zaobchádzame. V dnešnom článku sa pozrieme na 5 najčastejších činiteľov, ktoré dokážu narušiť farebnú stálosť, ale aj štruktúru vášho textilu. Nevhodný […]

Čo dokáže najviac poškodiť potlač a farbu na textile?

Textil, či už je to oblečenie, posteľná bielizeň, bytový textil alebo poťahy našich sedačiek, je aj v prípade tej najvyššej kvality a odolnej technológii farbenia náchylný na poškodenie v prípade, že s ním nesprávne zaobchádzame. V dnešnom článku sa pozrieme na 5 najčastejších činiteľov, ktoré dokážu narušiť farebnú stálosť, ale aj štruktúru vášho textilu.

Nevhodný prací prostriedok

Výber pracieho prostriedku netreba podceniť. Vždy perte len s prostriedkom, ktorý je určený na konkrétny materiál a materiály nemiešajte. Polyester sa perie s iným prostriedkom ako bavlna a vlna sa perie zase úplne inak. Niektoré prostriedky v sebe obsahujú aj bielidlá či iné pomocné látky, ktoré dokážu odfarbiť aj naozaj kvalitný textil.

Vysoká teplota

Pranie pri neprimerane vysokej teplote dokáže nielen odfarbiť textilné vlákna, ale aj ich trvale poškodiť. Už sa vám niekedy stalo, že ste do práćky hodili červenú košeľu pre dospelých a vytiahli ste z nej ružovú košeľu pre deti? Takéto nehody má na svedomí práve privysoká teplota.

Kontakt s agresívnou látkou

Silne kyslé a silne zásadité prostredie dokáže taktiež zničiť farbu na bytovom textil. Pamätáte si ešte dobu, ako so so soľou a citrónovou šťavou vyrábali v domácnostiach takzvané “vyšúchané” rifle? Snažte sa vyhnúť tomu, aby deti rozliali na gauč napríklad citrónový čaj. Rovnako agresívne sú aj colové nápoje, s ktorými sa dá čistiť napríklad vodný kameň, ale aj hrdza.

Slnečné žiarenie

Štvrtým spôsobom je sušenie bielizne na priamom slnku neprimerane dlhú dobu. Ak zavesíte mokrú bielizeň v lete na priame slnko, do 10 minúť môže byť suchá a môžete ju zvesiť. Nie je potrebné, aby tam visela deň alebo dva. UV žiarenie dokáže vytiahnuť aj naozaj kvalitnú potlač.

Sušenie v sušičke

Sušenie v sušičke má svoje opodstatnenie, no niektoré typy látok sú na to tiež viac ako nevhodné. Ak máte takú možnosť, citlivú bielizeň sušte radšej na vešiaku (samozrejme, mimo priameho slnka). Aj sušičky majú však v dnešnej dobe desiatky programov, ktoré tam môžete nastaviť a vysušiť takmer čokoľvek.

Mohli by vás zaujímať aj tieto články

drager