Prečo by kvalitné lano nemalo chýbať vo výbave turistu?

Kus šnúry, paracordu, špagátu, ale aj pevného a hrubého lana by nemalo chýbať na dne batoha alebo brašne žiadneho turistu, poľovníka, rybára či zálesáka. Na čo všetko môžete použiť rezervný viazací materiál a v ktorých prípadoch vám dokáže doslova zachrániť krk? Práca na prístrešku Stavba núdzového prístrešku pri čakanie na pomoc z pršiplášťa, stavba prístrešku […]

Prečo by kvalitné lano nemalo chýbať vo výbave turistu?

Kus šnúry, paracordu, špagátu, ale aj pevného a hrubého lana by nemalo chýbať na dne batoha alebo brašne žiadneho turistu, poľovníka, rybára či zálesáka. Na čo všetko môžete použiť rezervný viazací materiál a v ktorých prípadoch vám dokáže doslova zachrániť krk?

Práca na prístrešku

Stavba núdzového prístrešku pri čakanie na pomoc z pršiplášťa, stavba prístrešku z celty, ale aj oprava stanu po búrke – toto všetko ide oveľa ľahšie s kusom poriadneho špagátu. Medzi najobľúbenejšie patrí takzvané padákové lano, ktoré je známe pod obľúbenou prezývkou a anglickým ekvivalentom – paracord.

Oprava vybavenia

Čo ak sa vám na túre roztrhne batoh a museli by ste všetky veci niesť so sebou? Roztrhnutá šnúrka na topánkach automaticky nemusí znamenať otlaky na nohách a nepríjemnú cestu domov. S kusom spomínaného paracordu šnúrku ľahko nahradíte a batoh zviažete. Tí šikovnejší dokážu paracordu rozobrať, vybrať jeho vnútorné vlákna a batoh zašiť priamo v teréne.

Núdzové nosítka

Na turistikách nie je o zranenia a iné nepríjemné udalosti núdza. V mnohých medializovaných prípadoch sa ľahko dočítate o tom, ako niekedy turisti čakajú na záchranu horskej služby aj celé hodiny či dni. Výroba improvizovaných nosítok je skvelá zručnosť, no bez poriadneho lana by ste sa pri ich výrobe naozaj zapotili.

Núdzové zlaňovanie

Ako pri nečakanom a rýchlom zostupe zleziete z vyššej skaly? Možno ste sa na kurze prežitia naučili zlaňovať, no bez kusu poriadneho lana je vám aj táto zručnosť zbytočná. Na zlaňovanie však rozhodne nestačí len kdejaký paracord alebo špagát, no o tom si viac povieme v ďalšom článku.

Istenie pri náročnom teréne

Boja sa vaše deti prejsť po roztrasenej lávke? Alebo máte pocit, že sú skaly šmykľavé a bolo by lepšie, ak by ste sa k zábradliu priviazali, alebo sa priviazali o seba navzájom? Aj na takéto maličkosti je vhodné mať so sebou vždy kus poriadneho lana. U nás nájdete rôzne typy lán v návinoch, ktoré majú desiatky metrov. Možný aj odber veľkého množstva.

Mohli by vás zaujímať aj tieto články

drager