Z čoho sa skladajú jednotlivé typy lán a šnúr?
Premýšľali ste niekedy nad tým, z čoho sa skladajú laná, gumy, popruhy a rôzny ďalší viazací materiál? Čo je zodpovedné za pružnosť, a čo naopak za pevnosť a takmer neroztrhnuteľnosť niektorých produktov? V dnešnom krátko článku sa pozrieme dovnútra lán a ďalších výrobkov, ktoré nájdete aj v našej ponuke.
Paracord
Naozaj kvalitný paracord, takzvaný paracord 550, má nosnosť až 250 kilogramov, čo je na hrúbku tohto produktu naozaj úctyhodné. Dokázali by ste ho núdzovo použiť aj na zlaňovanie. Skladá sa z vnútorných vlákien a takzvaného opletu, ktorý môže mať rôzne farby, od neónových až po rôzne maskáčové.
Gumolano
Gumolaná sa najčastejšie používajú na došponovanie plachty pri stavbe prístrešku, na upevnenie materiálu v dodávkach, ale napríklad aj na cvičenie a rehabilitáciu. Kľúčové je, že vlákna gumolana sú elastické. Elasticita je však rôznorodá. Kým niektoré typy sa dokážu natiahnuť len o 10 %, iné dokážete natiahnuť aj na dvojnásobok ich dĺžky.
Textilný popruh
Textilné popruhy sú prevažne tkané z rôznych vlákien – či už prírodných, napríklad bavlnených, alebo syntetických, ako je napríklad polyester. S popruhmi sa môžete stretnúť na športových taškách a batohoch, ale napríklad aj v automobiloch – vždy pri zapínaní bezpečnostných pásov.
Elastický popruh
Elastické popruhy respektíve pruženky sa používajú pri výrobe poťahov na matrace. Sú to v princípe textilné popruhy, ktoré sú, podobne ako gumolaná, navyše aj elastické. Elastické popruhy sa však využívajú aj v ďalších segmentoch – napríklad pri výrobe športového oblečenia, čeloviek a iných produktov.
Horolezecké lano
Špeciálnou kategóriou lán sú horolezecké laná, ktoré musia spĺňať vysoké bezpečnostné štandardy – predsalen na nich doslova visí ľudský život. Podobne, ako aj paracord, sa skladajú z jadra a opletu. Jadro je vytvorené spojenými skrútenými prameňmi a tie sú vytvorené prevažne z nylonových vlákien.